طبی رنگی, لنز رنگی, مقاله

7 توصیه مهم قبل از انتخاب و خرید لنز رنگی

لنزهای رنگی همیشه طرفداران خاص خود را داشته‌اند، البته کسانی هم هستند که تا به حال از آن استفاده نکرده‌اند ولی همیشه وسوسه خریدن یک لنز رنگی در گوشه ذهن‌شان وجود داشته است، اما غیر از نکات بهداشتی گاهی انتخاب رنگ لنز نیز می‌تواند مشکل باشد، اینکه چه رنگی بیشتر به چهره می‌آید و چه رنگ‌هایی چهره را طبیعی‌تر نشان می‌دهد؟ حتما شما هم افرادی را دیده‌اید که استفاده از لنز به زیبایی آنها که کمک نکرده هیچ،‌زیبایی طبیعی آنها را هم از بین برده است . رنگ لنزی که به چهره شما ننشیند‌،نمی‌تواند زیبایی را به شما بدهد و دیگران هم با دیدن رنگ نامتناسب در چهره شما آزار می‌بینند. بهتر است قبل از خرید لنز به دقت این مطلب را بخوانید و بدون هدر دادن پول و انرژی خود ، لنز مناسب را انتخاب کنید..

 به رنگ پوست‌تان توجه کنید
هنگام انتخاب رنگ لنز حتما باید به رنگ پوست و موی خود نیز توجه کنید، مثلا برای کسی که رنگ پوست تقریبا تیره و موهای قهوه‌ای تیره و چشمانی مشکی یا قهوه‌ای دارد یک لنز رنگی آبی روشن می‌تواند بسیار زیبا باشد. کسانی هم که پوست روشن با موهایی بلند و چشم‌هایی روشن دارند می‌توانند با یک لنز عسلی یا سبز تیره بسیار زیبا شوند. البته این رنگ‌ها به کسانی پیشنهاد می‌شود که به‌دنبال تغییر چهره‌ فراوانی هستند و دوست دارند چهره‌شان کاملا متحول شود. سراغ رنگ‌های ترکیبی بروید
اگر می‌خواهید لنزی انتخاب کنید که جلوه خاصی را به چهره شما بدهد و در عین حال هم کاملا طبیعی به‌نظر برسد می‌توانید رنگی را انتخاب کنید که ترکیبی از رنگ‌های پوست و موی شما باشد، مثلا اگر پوست و مویی تیره دارید و چشم‌های‌تان نیز مشکی و قهوه‌ای است، می‌توانید با انتخاب رنگ سبز تیره یا عسلی زیبایی طبیعی خود را افزایش  دهید. کسانی که هم رنگ پوست و موی روشن و چشمانی خاکستری دارند می‌توانند با استفاده از یک لنز آبی زیبایی طبیعی چهره خود را افزایش دهید.

از چشم‌پزشک مشورت بگیرید
قبل از این‌که بخواهید لنز بخرید حتما باید پزشک متخصص چشم‌های‌تان را معاینه کند و لنز را نیز باید پزشک متخصص برای شما تجویر کند تاچشم از نظر وجود هرگونه حساسیت، عفونت و التهاب بررسی شود و سیستم اشک شخص نیز به دقت مورد معاینه قرار گیرد. علاوه‌بر این‌ها تمامی لنزها به‌دلیل اینکه در سطح قرنیه قرار می‌گیرند و نحوه استفاده آن‌ها مثل هم است طبی حساب می‌شوند در واقع پزشک با توجه به فیزیک و سلامت چشم‌ها توصیه‌هایی خواهد داشت که در سلامت چشم‌‌‌ها تاثیر فراوانی دارد. حتی در طول استفاده از لنز هم باید هرچند وقت یک‌بار توسط پزشک متخصص معاینه شوید.

 استفاده روزمره یا مهمانی!
هنگام انتخاب رنگ لنز باید به این نکته توجه کنید که می‌خواهید چند وقت به چند وقت از آن استفاده کنید، مثلا اگر می‌خواهید از لنز هرروز استفاده کنید بهتر است یک رنگ طبیعی‌تر انتخاب کنید، اگر می‌خواهید در بعضی مناسبت‌های خاص از لنز استفاده کنید، می‌توانید از رنگ‌های کمی فانتزی‌تر استفاده کنید که چهره‌ شما را کاملا عوض کند. البته توصیه می‌کنیم، قبل از خرید حتما به بروشورها و کاتالوگ‌های لنز توجه کنید یا حتی می‌توانید همان نکته‌ها را از پزشک متخصص‌تان بپرسید مسلما او می‌تواند در انتخاب رنگ به شما کمک فراوانی کند.

نزدیک رنگ چشمان‌تان انتخاب کنید

اگر رنگ چشم‌های خودتان را دوست دارید ولی دل‌تان می‌خواهد رنگ چشمان‌تان عمق بیشتری داشته باشد، می‌توانید رنگ آنها را بهبود دهید، مثلا اگر چشمانی قهوه‌ای تیره دارید می‌توانید به راحتی با یک لنز ساده رنگ آنها را تبدیل به عسلی یا قهوه‌ای با رگه‌های سبز یا رگه‌های طلایی کنید بدون این‌که مصنوعی به‌نظر برسند، به همین دلیل اگر می‌خواهید کسی به راحتی متوجه نشود که در چشم‌های‌تان لنز دارید ولی در عین حال رنگ آن‌ها خاص هم به‌نظر برسد، می‌توانید رنگ لنز را نزدیک رنگ چشم خودتان انتخاب کنید، چون این نوع رنگ‌ها جلوه خاصی به چشم‌ها می‌بخشند.


 اگر پوست تیره دارید، بخوانید
یکی دیگر از فاکتورهای مهمی که باید هنگام خریدن لنز رنگی به آن توجه کنید توجه به تن سرد یا گرم پوست‌تان است. برای این‌که گرمی و سردی پوست‌تان را متوجه شوید، باید تکنیک‌های خاصی را به کار برید.  یک تکنیک این است که به رگ‌های روی ساعدتان نگاه کنید اگر رنگ آبی باشند رنگ پوست شما سرد است و اگر این رگ‌ها سبز باشند رنگ پوست شما گرم است، راه دیگر این است که موهای‌تان را کاملا از روی صورت‌تان جمع کنید، صورت‌تان باید کاملا تمیز باشد، بعد یک حوله سفید را روی شانه‌ها و دور گردن بیندازید، حالا در آینه به چهره خود نگاه کنید اگر احساس کردید که در رنگ پوست‌تان کمی زردی وجود دارد یعنی پوست‌تان گرم است و اگر احساس کردید در رنگ پوست‌تان تن‌های آبی وجود دارد یعنی رنگ پوست‌تان سرد است. برای پوست‌های گرم بیشتر رنگ‌های روشن به خصوص در خانواده قهوه‌ای مناسب است و برای کسانی که پوست سرد دارند رنگ‌های تیره‌تر به خصوص در خانواده آبی مناسب است.  اگر چشم‌های‌تان تیره است باید بدانید
وقتی می‌خواهید رنگ لنز خود را از کاتالوگ موجود در مطب پزشک یا داروخانه انتخاب کنید توجه داشته باشید که رنگ چشم شما در نتیجه نهایی موثر است یعنی ممکن است از یک رنگ به 3 نفر بدهیم و رنگ لنز در چشم هر کدام کمی متفاوت باشد. بنابراین کسانی که رنگ چشم‌شان تیره است بهتر است لنز‌های روشن‌تر را انتخاب کرده و کسانی که رنگ چشم‌شان روشن است رنگ‌های تیره‌تر را انتخاب کنند. تا زیبایی رنگ لنز در چشم‌شان بهتر دیده شود، مثلا کسی که رنگ چشم خودش روشن است و لنز با رنگ روشن انتخاب می‌کند ممکن است زمانی که لنز را در چشمش می‌گذارد زیبایی رنگ لنزدر چشمش دیده نشود و تفاوت خاصی با رنگ چشم خودش مشاهده نکند.
 تفاوت‌هایی که لنزهای رنگی با هم دارند
شاید برای‌تان جالب باشد بدانید که لنزهای رنگی انواع متفاوتی دارند، در واقع لنز‌های رنگی به گروه های 1. لنز رنگی نامرئی، 2. لنز رنگی تشدید کننده، 3. لنز رنگی مات و 4. لنز رنگی فیلتر نور تقسیم می‌شوند.
 لنز رنگی نامرئی: رنگ آبی کمرنگ یا سبز به لنز اضافه می‌شود تا در زمان گذاشتن یا برداشتن لنز بهتر دیده شود یا زمانی‌که به زمین می‌افتد قابل تشخیص باشد.  چون رنگ آن بسیار کمرنگ است روی رنگ چشم اثر ندارد.
 لنز رنگی تشدید کننده: لنزهای شفافی هستند که نسبت به لنزهای مرئی تیره‌تر هستند و رنگ چشم شما را تشدید می‌کنند.  این نوع لنز بیشتر برای افرادی مناسب است که رنگ چشم روشن دارند و می‌خواهند رنگ چشم‌شان تیره‌تر شود.
لنز رنگی مات: رنگ آن به‌طور مشخصی رنگ چشم شما را عوض می‌کند که طیف وسیعی از رنگ‌ها را شامل می‌شوند. روی این لنزها حتی یکسری خط‌ها و شکل‌های رنگی و نقاط رنگی ایجاد می‌کنند تا طبیعی‌تر به‌نظر آیند. مرکز لنز که محل مردمک است شفاف است تا بتوانید از ورای آن نگاه کنید.
 لنزهای رنگی فیلترنور:  این لنزها به‌تازگی تولید شده‌اند و بیشتر در رشته‌های ورزشی استفاده می‌شوند تا رنگ‌های خاصی را تشدید کنند مثلا فیلتر زرد باعث می‌شود توپ تنیس یا گلف در زمینه مشخص‌تر شده و راحت‌تر هدف قرار گیرد.
بهترین مراکز فروش لنز کجاست؟
خرید لنزهاى رنگى از مراکز غیرمعتبرى مثل سوپرمارکت‌ها ، آرایشگاه‌ها و بوتیک‌ها مى‌تواند خطرآفرین باشد و حتى به از دست دادن قدرت بینایى منجر شود.  این روزها 2 نوع لنز رنگى در بازار وجود دارد، نوعى از این لنزها در ظروف شیشه‌اى نگهدارى مى‌شوند که می‌توان به‌صورت بلند مدت از‌ آن‌ها استفاده کرد و قیمت بالاترى نسبت به نوع دوم دارند اما یک‌سرى لنزها که متاسفانه در بوتیک‌ها به فروش مى‌رسد و به اسم لنز مدت‌دار معروفند در ظروف آلومینیومى به نام بلیستر قرار دارند که فقط به مدت یک هفته اجازه مصرف آن وجود دارد در حالى که هیچ مصرف‌کننده‌اى نه تنها پس از یک هفته آن را دور نمى‌اندازد بلکه به دوستان خود نیز قرض مى‌دهد و این کار می‌تواند سرآغاز مشکلات فراوانی باشد.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *