طبی رنگی, لنز رنگی, مقاله

روزه گرفتن باعث بهبود متابولیسم می شود

Rate this post

روزه گرفتن باعث بهبود متابولیسم می شود! سیستم گوارش یکی از سیستم های بدن است که روزانه انرژی زیادی مصرف می کند.و زمانیکه این انرژی را مصرف می کند در حال رقابت با دیگر ارگان های بدن مانند مغز ، سیستم ایمنی بدن،ماهیچه ها و… برای دریافت انرژی بیش تر است.

روزه گرفتن باعث بهبود متابولیسم می شود

روزه گرفتن به مدت 16 ساعت در طول روز باعث استراحت سیستم گوارش و در نتیجه رسیدن انرژی به طور کافی به دیگر ارگان های بدن می شود.به همین دلیل سیستم گوارش وقت کافی برای استراحت و در نتیجه بهبود خود پیدا می کند ،و باعث می شود که بهتر کار کند.البته این موضوع برای افراد مبتلا به بیماری های مزمن صدق نمی کند.

تغذیه نامناسب می تواند علت هیپوگلیسمی باشد

افراد دارای دیابت که انسولین مصرف می کنند نباید به مدت طولانی گرسنه بمانند و روزه گرفتن برای آن ها خطرناک است.همچنین افراد مبتلا به هیپوگلیسمی یعنی کسانی که دچار افت ناگهانی فشار خون می شوند نیز نباید روزه بگیرند.اما این بدان معنی نیست که افراد مبتلا به هیپو گلیسمی نباید در تمام عمر روزه نگیرند ،اگر آن ها تحت در مان قرار گیرند می توانند به راحتی مانند سایر افراد روزه بگیرند.

با نگاهی به زندگی عشایری باستانی متوجه می شویم که این افراد دچار افت فشار خون بین 2 تا 3 هفته می شدند اما امروزه این آمار به روزی 2 تا 3 بار افزایش پیدا کرده است و می توان دلایل آن را تغذیه نامناسب و استرس نام برد.

روزه می تواند فرصتی برای تغییر عادات غذایی باشد

افراد مبتلا به بیماری های قلب، کلیه، فشار خون و یا داروهایی که نیاز به استفاده مداوم دارند باید با پزشکان خود مشورت کنند و تصمیم بگیرند که می توانند روزه بگیرند و یا خیر .همچنین توصیه می شود زنان باردار و شیرده نیز نباید به مدت طولانی گرسنه بمانند.اما اگر فردی دارای مشکلات پزشکی نباشد روزه گرفتن می تواند دارای فواید بسیار برای بدن انسان باشد.

علاوه بر فواید معنوی و مبارزه با نفس روزه گرفتن می تواند باعث تغییر در عادات تغذیه ای نامناسب فرد نیز شود.مشکل اینجاست که وضعیت گرسنگی طولانی بدون فرصت انطباق می تواند ناامید کننده باشد.به منظور ساده تر شدن روزه گرفتن می تواند قبل از شروع ماه مبارک رمضان وعده های غذایی خود را کاهش دهید تا انطباق بیشتری داشته باشید.

این توصیه ها سلامت روده را در حین روزه گیری محافظت می کند:

-در وعده افطار بهتر است از غلات استفاده کنید ،گندم ،لوبیا ،کینوا و… موادی هستند که می توانید به راحتی از آن ها در وعده افطار خود استفاده کنید.

-باید مواد غذایی را به خوبی بجوید و از مایعات استفاده کنید.

-نیاز بدن به مواد قندی را باید از میوه و یا میوه های خشک تامین کنید و تا می توانید سبزیجات مصرف کنید.

–تخم مرغ منبع پروتئین با کیفیتی است و به راحتی قابل هضم می باشد.بهتر است در وعده سحر از تخم مرغ استفاده کنید.

-غذاهای حاوی اینولین غذاهای غنی از پروبیوتیک هستند؛ و باعث ترویج سلامت روده و تسکین دهنده اند.اینولین همچنین در برخی از سبزیجات یافت می شود. اینولین در پیاز، سیر، چغندر، مارچوبه، زردچوبه یافت می شود.

– اگر فرد از مشکلات گوارشی رنج می برد، می تواند از سرکه سیب خانگی  بهره مند شود.

-همچنین به جای خوردن سبزیجات خام از سبزیجات پخته شده استفاده کنید.و در سفره خود از ترشی ، کفیر و ماست استفاده کنید.

-اگر از مشکل نفخ رنج می برید ، می توانید از زیره استفاده کنید .همچنین زیره باعث کاهش وزن نیز می گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *