طبی رنگی, لنز رنگی, مقاله

استفاده از لنز تماسی در سفر

عید ۹۸ نزدیک است و اگر قصد سفر دارید یکی از ملزومات سفر برداشتن وسایلی است که به دید بهتر شما کمک می‌کند. یعنی اگر کسی هستید که از لنز تماسی استفاده می‌کند، باید حتما وسایل لازم برای شست‌وشو و استفاده لنز را همراه داشته باشید تا هم دنیا را بهتر ببینید و هم مشکلی برای سلامتی چشم‌هایتان ایجاد نشود.

در همین راستا، لوناتو تصمیم گرفته تا راهکارها و ترفندها لازم برای بستن چمدان برای کسانی که چشم‌های ضعیف دارند و از لنز استفاده می‌کنند را برایتان بنویسد. در ادامه همراهمان باشید.

به عنوان کسی که از لنز تماسی استفاده می‌کند، هنگام سفر چه وسایلی را باید همراه داشته باشید؟

اگر لنز استفاده می‌کنید بدون وسایل زیر هرگز به سفر نروید:

لنزهای تماسی

آیا لنز تماسی شما برای مسافرت مناسب است؟ بهترین گزینه برای سفر، لنزهای یک روزه و یک بار مصرف هستند به این خاطر که به هیچ تجهیزات اضافه‌ای نیاز ندارند. هر روز یک لنز نو در چشم می‌گذارید و شب هنگام خواب آن را دور می‌اندازید. از این راحت‌تر هم مگر می‌شود؟

البته باید توجه داشته باشید که هنگام سفر لازم است تعداد لنزهایی که بر می‌دارید بیشتر از روزهایی باشد که در سفر هستید.

اگر با هواپیما سفر می‌کنید بهتر است لنزها را در کیف دستی خود قرار دهید که اگر بنا به هر دلیلی چمدانتان گم شد، مشکل بینایی نداشته باشید و لنزها در دسترس باشند.

محلول لنز و قاب لنز

اگر لنز یک روزه و یک بار مصرف استفاده می‌کنید، به قاب یا محلول لنز نیازی نخواهید داشت. اما اگر لنز معمولی دارید حتما این دو وسیله را به همراه داشته باشید. برای اینکه نمی‌دانید آیا محلول موردنظر شما (با چشم‌هایتان تناسب دارد) را می‌توانید در شهر یا کشور مقصد پیدا کنید یا خیر، توصیه می‌کنیم یک محلول یدکی هم همراه خود داشته باشید تا در طول سفر نگرانی بابت آن پیدا نکنید.

استفاده از محلول‌های جدید، آن هم در طول سفر روش درستی نیست زیرا ممکن است چشم شما به مواد تشکیل‌دهنده آن محلول حساسیت بدهد و مشکلات ناخواسته به وجود بیاورد. برخی از محلول‌ها حاوی مواد نگهدارنده هستند که برای برخی چشم‌ها حساسیت‌زاست.

همچنین توجه داشته باشید که مایع لنز را نباید در ظرف دیگری بریزید زیرا خاصیت استرلیزه خود را از دست خواهد داد. محلول را در ظرف خودش و به طور سالم و کامل با خود حمل کنید. به این توجه داشته باشید که سلامت چشم شما از سنگینی کیفتان مهم‌تر است.

ترفندهای استفاده از لنز تماسی برای گردشگران

عینک آفتابی

یکی از ملزومات سفر که باید حتما همراهتان باشد عینک آفتابی است. مخصوصا اگر از لنز تماسی استفاده می‌کنید، برای پیشگیری از تابش اشعه‌های مضر فرابنفش به چشم‌ها باید از عینک آفتابی استفاده کنید.

هنگام خرید عینک آفتابی به این نکته توجه داشته باشید که همه عینک‌ها به طور یکسان محافظ چشم‌ها نیستند و برخی از آنها فقط اشعه‌های UVB را مسدود می‌کنند. پس لازم است هنگام خرید عینکی را انتخاب کنید که به طور ۹۹ یا ۱۰۰ درصد ضد UVB و UVA است.

در روزهای برفی و حتی روزهای ابری هم گاهی لازم است از عینک آفتابی استفاده کنید زیرا بازتاب نور خورشید هم به اندازه تابش آن می‌تواند مضر باشد.

عینک طبی

حتی اگر از عینک طبی خود در جمع و حضور دیگران استفاده نمی‌کنید هم باز برای احتیاط آن را هنگام سفر همراه خود بردارید. شما نمی‌دانید در شهر مقصد چه اتفاق‌هایی در انتظار شماست و شرط عقل این است که همه وسایل موردنیاز احتمالی را همراه داشته باشید. ممکن است چشم‌هایتان به برخی مواد یا حتی آب‌وهوا حساسیت بدهد و نتوانید از لنز استفاده کنید. پس بهتر است عینک طبی‌تان حتما کنار دستتان باشد.

ترفندهای استفاده از لنز تماسی برای گردشگران

عینک شنا

در طول سفر ممکن است دریا، پارک آبی یا استخر بروید بنابراین توصیه می‌کنیم حتما عینک شنای خود را بردارید. مخصوصا اگر عینک شنای شما طبی است و بر اساس شماره چشمتان ساخته شده که حتما آن را در چمدان سفر بگذارید.

توصیه ما این است که هرگز با لنز تماسی شنا نکنید. اما اگر برای دید بهتر به آن نیاز دارید و عینک شنا هم طبی نیست، عینک شنای معمولی بردارید تا با چشم بدون عینک و با لنز وارد آب نشوید.

این را به یاد داشته باشید که آب استخر، حمام ابگرم، دریا و پارک‌های آبی حاوی میکروب‌های زیادی است که به راحتی به لنز می‌چسبند و می‌توانند عفونت چشم ایجاد کنند.

نسخه چشم

آیا عینک یا نمره لنزتان به‌روز ست؟ برای اینکه از بروز هرگونه مشکل احتمالی در طول سفر پیشگیری کنید توصیه می‌کنیم نسخه چشم‌پزشکی را حتما در کیفتان داشته باشید تا اگر مشکلی پیش آمد، لازم نباشد دوباره نزد پزشک بروید و با همین نسخه بتوانید عینک یا لنز جدید سفارش دهید.

نکات ضروری که باید هنگام سفر مدنظر داشته باشید

مهم نیست کجا قرار است بروید و آب آن منطقه تا چه اندازه تمیز و تصفیه‌ شده‌ است، هرگز و به هیچ عنوان لنز تماسی خود را با آب شیر و آب معمولی نشویید و در این اب نگهداری نکنید. حتما از محلول مخصوص لنز برای این امر استفاده کنید.

اگر قصد دارید با ماشین شخصی یا ماشین سواری سفر کنید، دریچه‌های کولر ماشین را طوری تنظیم کنید که باد به طور مستقیم به چشم شما برخورد نکند. باد مستقیم کولر یا بخاری سبب خشک شدن لنز و سطح چشم می‌شود و ممکن است خارش یا سوزش به همراه داشته باشد.

استفاده از لنز چشمی در هواپیما

وقتی که حین پرواز از لنز استفاده می کنیم میتونه مشکلاتی رو برای ما ایجاد کند. هوای خشک و فشار بالای داخل کابین هواپیما می تونه باعث بهم خوردن تعادل سطح آب بدن و سوزش چشم بشه و شما حس کنین لنز هاتون براتون مناسب نیست. اما استفاده از لنز به این معنی نیست که شما مجبورید این حد بد و ناراحتی رو حین سفر تحمل کنین. با ما همراه باشین تا نکاتی رو درباره استفاده از لنز چشمی در هواپیما بهتون آموزش بدیم تا سفر راحت و بی دردسری رو تجربه کنین.

1.قطره ی مرطوب کننده ی چشم در کیف همراه

به خاطر داشته باشین که دارای مجوز از وزارت بهداشت باشه و اون رو در جایی بذارین که اطمینان داشته باشین در طول پرواز بهش دسترسی آسون دارین تا در صورت لزوم بدون معطلی بتونین ازش استفاده کنین.

2.خواب کوتاه حین پرواز رو فراموش کنین

همون طور که خیلی از کسایی که از لنز استفاده می کنن می دونن خوابیدن با این لنز ها به دلیل اینکه مانع رسیدن اکسیژن به سطح چشم می‌شن می‌تونن به اون آسیب برسونن. برای جلوگیری ازین آسیب و ناراحتی اگه می تونید نخوابید و اگه واقعا نمی‌تونید این کار رو نکنین قبل از خواب حتما لنز ها رو از چشم خارج کنین. به خاطر داشته باشین اگه قصد دارین لنز ها رو بیرون بیارین این کار رو قبل از سوار شدن به هواپیما انجام بدین چون این کار در داخل هواپیما با توجه به تکان هایی که حین پرواز اتفاق می افتن و همچنین اون آینه های کوچک می‌تونه سخت و ناخوشایند باشه.

3.به جای لنز از عینک استفاده کنین

بهترین جایگزین لنز های طبی برای جلو گیری از آسیب به چشم ها و تضمین سفری آسوده برای شما ساده ترین راه حل هم هست یعنی عینک. به خصوص اگه پرواز شما چند ساعت طول بکشه و فکر می‌کنید عینک رو تمام طول روز نمی تونین تحمل کنین لنز ها رو چند دقیقه قبل از پرواز بردارید و به محض اینکه به مقصد رسیدین از یک جفت لنز جدید استفاده کنین.

نکات زیر رو برای استفاده از لنز چشمی در هواپیما در خاطرتون داشته باشین

  • همیشه لنز ها و محلولی که لنز ها رو در اون نگهداری می‌کنین همراه داشته باشین. آخرین چیزی که در سفر باید یادتون بره با خودتون ببرین همین مورد هست و اگه این اتفاق بیفته امکان دید درست از شما گرفته میشه .
  • آب زیاد بنوشین تا کل بدن شما در وضعیت ( و از جمله چشماتون ) هیدراته باقی بمونه.
  • یک جفت لنز اضافی همراه تون داشته باشین و اگر عینک اضافی هم دارین همراه داشتنشون ضرری نداره.
  • اگه به خارج از کشور سفر می‌کنین یک نسخه پزشکی برای لنز هاتون همراه داشته باشین چون در بعضی از کشور ها برای خرید لنز های جایگزین نیاز به نسخه دارین.
  • ضد عفونی کننده دست رو فراموش نکنین تا اگه لازم شد به لنز ها دست بزنین قبل از اون دست هاتونو ضدعفونی کنین، فقط قبل از دست زدن به چشم تون مطمئن بشین که دست تون رو کاملا خشک کردین.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *