طبی رنگی, لنز رنگی, مقاله

میگرن چشمی چیست؟

تاکنون عبارت «میگرن چشمی» به گوشتان خورده است؟ اگر تعجب کرده‌اید باید بگوییم این اختلال هم یکی از انواع سردردهای میگرنی است که سبب کاهش میدان دید بیمار می‌شود. میگرن چشمی برای اینکه بیشتر با این عارضه آشنا شوید از شما دعوت می‌کنیم تا انتهای این مطلب با فروشگاه اینترنتی آوا لنز همراه باشید.

میگرن چشمی  چیست؟

میگرن چشمی برای اینکه بهتر با میگرن چشمی آشنا شوید لازم است خود بیماریِ میگرن را بشناسید.

بر خلاف تصور عموم، تنها یک سردرد بسیار شدید نیست. سردرد شدید می‌تواند تنها یکی از مراحل میگرن باشد اما این تنها بخش دشوار آن نیست. بسته به نوع میگرن،

میگرن افراد ممکن است به بوها، صداها و نور و حتی حرکت حساس شوند. یا یک روز ابری روشن می‌تواند فرد را دچار دوبینی، کندی و تهوع و احساس خستگی کند.

به طور کلی، میگرن یکی از دلایل سردردهای شدید است. بر اساس آمار گفته می‌شود این بیماری در میان زنان نسبت به مردان شیوع بیشتری دارد و غالبا هم ارثی است. همچنین باید بدانید که میگرن با افزایش سن تشدید می‌شود.

سردردهای میگرنی عموما در یک طرف سر بیشتر ظاهر می‌شوند و با نشانه‌هایی همچون تهوع همراه هستند.

متخصصان توصیه می‌کنند در زمان بروز سردرد میگرنی، بیمار به داخل یک اتاق آرام و تاریک برود و استراحت کند. وجود نور و سر و صدا می‌تواند بیماری و سردرد را بدتر کند.

یکی از نشانه‌هایی که ممکن است همراه با میگرن پدیدار شود، تاری یا کوری دید است که به آن میگرن چشمی می‌گویند.

میگرن چشمی چیست؟

میگرن چشمی همراه با سردردهای میگرنی اتفاق می‌افتد و با کوری موقت همراه است. این عارضه سبب کاهش میدان دید می‌شود و ممکن است به طور موقتی بینایی فرد را از بین ببرد.

البته فرد مبتلا ممکن است بدون داشتن سردرد، علائم چشمی میگرن را نشان دهد.

از جمله علامت‌های میگرن چشمی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تاریک شدن یک سمت میدان بینایی
 • استفراغ
 • دیدن لکه سیاهرنگ که با خطوط زیگزاگ رنگی لرزان احاطه شده است
 • حساسیت غیر معمول به نور یا صدا
 • حالت تهوع
 • تنگ شدن تدریجی میدان دید به مرکز (فرد احساس می‌کند که بیرون را از داخل یک سوراخ کوچک تماشا می‌کند)
 • دوبینی موقتی

توجه داشته باشید که در میگرن چشمی ممکن است مشکلات دید فقط یک چشم را درگیر کنند.

از دیگر علایم این اختلال هم می‌توان به دیدن نقاط روشن، داشتن نقاط کور بیش از حد معمول، کوری چشم به طور موقت یا دائم اشاره کرد.

دلیل شکل‌گیری میگرن چشمی چیست؟

هنوز علت اصلی بیماری میگرن چشمی به درستی تشخیص داده نشده است. ولی از علت‌های احتمالی این اختلال می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • اسپاسم رگ‌های خونی شبکیه
 • تغییرات سلول‌های عصبی در شبکیه

گفته می‌شود در افرادی که به میگرن چشمی مبتلا هستند، احتمال از دست دادن دائمی بینایی یک چشم بسیار بالاست. البته خوشبختانه راهکارهایی برای پیشگیری وجود دارد. به طور مثال، برخی کارشناسان بر این باور هستند که

احتمالا می‌توان با استفاده از داروهای ضد افسردگی سه حلقه‌ای یا داروهای ضد تشنج، مانع از دست رفتن دید دائمی در فرد شد.

چگونه می‌توان میگرن چشمی را تشخیص داد؟

عموما پزشک درباره علائم میگرن چشمی از خود بیمار سوالاتی را می‌پرسد و سپس او را معاینه می‌کند تا مطمئن شود این نشانه‌ها به میگرن چشمی مربوط است.

البته برخی علایم ممکن است متاثر از موارد دیگر باشد، به طور مثال، گرفتگی رگی که به شبکیه خون‌رسانی می‌کند، گرفتگی عروق بزرگ (سبب تورم عروق خونی می‌شود و به ناراحتی‌های چشمی و نابینایی منجر خواهد شد)، کوری

موقت (بر اثر عدم جریان خون به چشم بروز ایجاد می‌شود) یا سایر بیماری‌های عروق خونی همانند سوء مصرف مواد مخدر و عواملی که موجب لخته شدن غیرطبیعی خون می‌شوند.

آیا می‌توان میگرن چشمی را درمان کرد؟

با رعایت برخی موارد کلی مانند حفظ آرامش در زندگی، داشتن خواب و استراحت کافی، عدم مصرف مواد الکلی و مخدر و رژیم غذایی مناسب می‌توان تا حد زیادی از بروز این عارضه پیشگیری کرد.

البته پزشک متخصص نیز می‌تواند با تجویز دارو به بهبود علائم میگرن چشمی کمک کند.

با توجه به تحقیقاتی که تا به حال انجام شده است، هنوز بهترین درمان برای پیدا نشده است. اما برخی از داروها برای آن تجویز می‌شوند که با توجه به شدت بیماری و تفاوت‌های فردی تا حدودی می‌تواند موثر باشد، از جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • آسپرین
 • داروهایی که برای درمان بیماری صرع استفاده می‌شود
 • داروهای ضدافسردگی سه حلقه‌ای
 • داروی بتابلاکر

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *