طبی رنگی, لنز رنگی, محلول ها

لنز چشم بهتر از عمل چشم است!!!

همیشه در تمام افراد این سوال هست که “چرا خودم اذیت کنم و لنز طبی یا عینک استفاده کنم؟ یک بار عمل چشم می کنم و دیگه مشکل ندارم”

این سوال باعث شد که ما یک مقاله در مورد این موضوع تهیه کنیم و با توجه به پارامتر های مطرح در این زمینه به بررسی مسائل مختلف این مطلب بپردازیم.

در ابتدا باید گفت چند موضوع بسیار مهم می باشد :

1. در استفاده از لنز طبی یا عینک ما محدودیت های سنی نداریم ولی در عمل چشم تمامی دکترها برآن هستند که باید به یک سنی برسید که چشمان شما به ثبات شماره برسد و سپس عمل چشم را انجام دهید.

2. لنز طبی و عینک محدودیت شرایط ندارند ولی عمل چشم در دوران بارداری پیشنهاد نمی شود.

3. لنز طبی ( لنز رنگی ) و عینک در تابستان و زمستان  ممکن است نگهداری آن کمی سخت باشد ولی از طرفی نور زیاد و کم نیز برای چشمان عمل کرده بسیار اذیت کننده می باشد.

4. مزایای عمل چشم در ساده کردن کار به مدت چند سال می باشد و از لحاظ هزینه نسبت به لنز و عینک به صرفه تر می شود. این در حالی است که دیگر نیاز به عینک و لنز  ، نگهداری از آن و خرید فصلی یا سالانه لنز چشم ندارید .

5. از طرفی عمل چشم فقط 2 بار در کل عمر امکان انجام آن هستش  ولی لنز طبی و لنز رنگی را شما می توانید سالیان سال از آن استفاده کنید و از زیبایی های آن هم استفاده کنید در صورتی که عمل چشم فقط برای رفع مشکلات چشم هستش و زیبایی ایجاد می کند.

6. عمل چشم چند مدل بوده ، که هر کدوم برای چشم های مختلف می باشد و هر یک مزایای خود را دارند :

عمل پی ار کی PRK ، عمل لیزیک ، عمل لازک ، …..که در صورت صلاح دید متخصص چشم شما را راهنمایی می کنند.

هم موارد گفته شده بخشی از مسائل مهم مربوط به سوال (لنز چشم و عینک بهتر است یا عمل چشم ! ) می باشد و برای بیان هر یک از این مسائل می بایست مقاله های زیادی را مورد بررسی قرارداد.

لیزیک:

این روش یکی از کم خطرترین جراحی های بر طرف نمودن عیوب انکساری چشم است.
در روش لیزیک ، ضخامتی از قرنیه بوسیله تیغه های میکروکراتوم و یا امروزه بوسیله لیزر فمتوسکند برش داده می شود و جمع می گردد و پس از تاباندن لیزر، لایه جمع شده بر روی محل قبل برگردانده می شود.

یکی از بهترین انواع لیزیک استفاده از تکنیک فمتولیزیک است که ترکیبی از لیزر فمتوسکند و لیزر اگزایمر است.
فمتو لیزیک شیوه برتر لیزیک است و جزء جدیدترین روش های جراحی جهت درمان عیوب انکساری چشم می باشد.

به کمک دستگاه لیزر فمتوسکند می توان مقدار انرژی و تعداد پالسهای تابیده شده را مشخص و انرژی لیزر را به صورت نقطه ای در عمق و سطح قرنیه متمرکز کرد.

به وسیله پالسهای ارسالی از لیزر، حباب های میکروسکوپی ایجاد می گردد و به وسیله تشکیل مجموعه ای از این حبابها، قرنیه برش داده می شود .

فواید لیزیک و فمتو لیزیک :

بهبودی سریع

تکرار پذیر بودن جراحی های لیزیک و فمتو لیزیک

عدم تشکیل کدورت پس از جراحی لیزیک و فمتو لیزیک

دوره زمانی کوتاه مدت جهت مصرف دارو

اصلاح طیف وسیعی از میوپی

معایب لیزیک و فمتو لیزیک :

گرانتر بودن جراحی های لیزیک و فمتو لیزیک

پیچیده بودن جراحی های لیزیک و فمتو لیزیک

تصحیح بیشتر و یا کمتر از حد نرمال

کاهش حس قرنیه

خشکی چشم

عمل لیزیک برای چه اشخاصی ممنوع بوده و یا توصیه نمی شود:

افرادی که خشکی چشم، قوز قرنیه، کدورت قرنیه، آب مروارید، آب سیاه، مشکلات شبکیه، دیابت حاد دارند نباید لیزیک انجام دهند.

عمل لیزیک برای افراد زیر ۱۸ سال توصیه نمی شود.

خانم های باردار نباید عمل لیزیک انجام دهند.

اشخاص بالای ۱۸ سال باید حداقل ۶ ماه از تاریخ ثابت ماندن نمره چشمشان گذشته باشد ، تا کاندید مناسبی جهت عمل لیزیک باشند.

نتایج جراحی لیزیک:

غالباً تمامی افرادی که جراحی لیزیک انجام می دهند دید مناسب تر و بینایی با کیفیت تری را نسبت به گذشته تجربه می کنند و در اکثر موارد نیازی به عینک و لنزهای تماسی نخواهند داشت.

نتایج عمل لیزیک برای بیمارانی که آستیگماتیسم بیش از ۴ دیوپتر و نزدیک بینی بیش از ۷ دیوپتر دارند چندان مطلوب و رضایت بخش نیست.

معمولاً بالغ ۹۰% از بیماران ،شش ماه پس ار جراحی لیزیک ،حد اقل از دید ۲۰/۴۰ بر خوردار خواهند بود.

لازک چشم چیست؟

لازک چشم یکی از انواع جراحی‌های مرسوم و روش‌های لیزری برای اصلاح عیوب انکساری چشم مانند نزدیک بینی، دوربینی و آستیگماتیسم و تغییر در انحنای قرنیه است. برای اولین بار چشم پزشکان آمریکایی در سال ۱۹۹۹ میلادی لازک را ابداع نمودند. لازک با ورود به عرصه‌ی چشم پزشکی تحول بزرگی را برای اصلاح دید بسیاری از بیماران علی‌الخصوص کسانی که قرنیه‌ی نازکی داشتند ایجاد نمود. عمل لازک چشم ترکیبی از مزایای دو روش دیگر جراحی چشم یعنی لیزیک (LASIK) و پی آر کی (PRK) است. پیدایش لازک به جهت کاستن عوارضی بود که در نتیجه‌ی برداشتن ضخامتی از قرنیه، بنام فلپ (flap) در جراحی لیزیک ایجاد می‌شد.

 الزامات قبل از عمل چشم لازک

قبل از جراحی باید توجه کنید که افراد بالای ۱۸ سال که به مدت ۶ ماه شماره چشم ثابت داشته‌اند و مشکلاتی از قبیل آب مروارید و دیگر بیماری‌های چشمی نداشته‌اند قابلیت انجام این جراحی را دارند. معمولا پزشک با معاینه چشم و اندازه‌گیری ضخامت قرنیه، فشار چشم، اتساع مردمک و انکسار، و همچنین با بررسی سابقه پزشکی بیمار، نظر نهایی را در مورد عمل جراحی لیزیک یا منع آن اعلام می‌کند.

نحوه‌ی جراحی لازک چشم

طی جراحی لازک شکل و ساختار قرینه بیمار تغییر داده می‌شود تا انکسار نور (شکست نور) بصورت طبیعی انجام شده و مسیر امواج نورانی جهت تمرکز بر روی شبکیه اصلاح شود. در لازک نیز همانند بسیاری از روش‌های جراحی از لیزر اگزایمر استفاده می‌شود. عمل لازک چشم معمولاً کمتر از چند دقیقه انجام می‌شود. این عمل بدون بیهوشی و تنها با استفاده از قطره بی‌حس کننده انجام می‌گیرد. در جراحی لازک ابتدا با قرار دادن الکل رقیق ۲۰% به مدت ۱۵ تا ۲۰ ثانیه لایه سطحی و برگشت پذیر قرنیه (اپی تلیوم) بصورت یکپارچه منعقد می‌گردد، سپس با ابزاری بسیار ظریف بنام هاکی آنرا برداشته و اشعه لیزر بر سطح قرنیه تابیده می‌شود و لایه تراشیده شده ظرف چند روز خود به خود ترمیم می‌شود.

مهمترین مزایای جراحی لازک

 • مدت زمان عمل در حدود چند دقیقه است.
 • در جراحی لازک با برداشتن فقط اپی تلیوم وعدم دستکاری میانه‌ی قرنیه (استروما)استحکام قرنیه بیشتر حفظ می‌شود، برخلاف لیزیک که در آن ضخامتی از قرنیه برداشته شود.
 • خشکی چشم و آسیب به قرنیه ناشی از جراحی لازک نسبت به روش‌های دیگر بسیار کمتر است.
 • برداشتن لایه اپی تلیوم در عمل لازک چشم به کمک یک محلول الکلی و بدون استفاده از میکروکراتوم (وسیله‌ای شبیه تیغ جراحی)انجام شده و اعصاب قرنیه کمتر آسیب می‌بیند.
 • عمل لازک برای افرادی که به دلیل نازک بودن قرنیه امکان لیزیک ندارند و یا برای کسانی که شیب انحنای قرنیه چشم‌هایشان کم است بسیار ایده آل است.   

معایب عمل چشم لازک

 • مدت زمان بهبود و بازگشت به دید عادی در روش لازک در مقایسه با عمل لیزیک طولانی‌تر است.
 • دوره بهبود در این روش یک تا دو هفته طول می‌کشد که این زمان مشابه دوره بهبود در جراحی پی آر کِی  است.
 • درد و ناراحتی جراحی لازک نسبت به جراحی لیزیک معمولا بیشتر است اما در مقایسه با روش پی آر کِی  درد کمتری دارد.
 • در جراحی لازک بیمار باید چند هفته از قطره استروئید چشمی استفاده کند، در حالی که در لیزیک یک هفته کافی است.

عوارض جانبی لازک چشم

 •  احساس قرار داشتن جسم خارجی در چشم (بین ۱ تا ۴ روز)
 • کاهش موقتی دید در نور کم (حداکثر تا ۱۲ ماه)
 • خشکی چشم که نیاز به استفاده از قطره‌های مرطوب کننده چشم دارد (حداکثر تا ۶ ماه)
 • دید مه آلود و تاری دید بعد از ۶ تا ۹ ماه رفع می‌شود.

دوره نقاهت عمل چشم لازک

دوره نقاهت عمل لازک بر حسب شماره چشم متفاوت است. بعضی بیماران بعد از ۲ تا ۳ هفته دید مطلوب خود را به دست می‌آورند. اما بعضی دیگر ممکن است بعد از ۲ تا ۳ ماه دید کامل پیدا کنند که این موضوع در افرادی که شماره آستیگمات یا نزدیک بینی بالایی دارند، بیشتر اتفاق می‌افتد، زیرا لایه‌برداری بیشتری روی قرنیه‌شان صورت گرفته است. اما این به این معنی نیست که بعد از جراحی دید ندارند، فقط کیفیت دید به مرور بهتر می‌شود.

و در آخر اینکه …

عمل جراحی چشم لازک برای افرادی که قرنیه شیب‌دار یا بسیار باریک دارند، افرادی که در معرض شغل یا فعالیت‌های پر خطر قرار دارند، مانند ورزشکاران رشته بوکس و افراد مبتلا به سندرم خشکی چشم گزینه مناسبی است.

جراحی پی آر کی (PRK) چیست ؟

PRK (پی آر کی) ( کراتکتومی فوتورفراکتیک) یک نوع جراحی انکساری برای درمان نزدیک بینی، دوربینی و آستیگماتیسم میباشد . PRK (پی آر کی) اولین نوع عمل جراحی لیزر چشم برای درمان ضعف بینایی بوده و قبل از روش محبوب لیزیک استفاده میشده است. اگرچه دوره نقاهت PRK (پی آر کی) کمی طولانی تر از جراحی چشم لیزیک میباشد اما PRK (پی آر کی) هنوز هم متداول است و مزایایی بیش از لیزیک برای برخی از بیماران ارائه می دهد.

لیزیک و انواع دیگر جراحی های لیزر چشم ، همانند PRK (پی آر کی) با تغییر شکل قرنیه با استفاده از لیزر اگزایمر عمل می کنند و اجازه می دهند تا نور به داخل چشم رسیده تا به دقت بر روی شبکیه متمرکز شود.

بهترین کاندیدهای عمل پی آر کی (PRK) چه کسانی هستند؟

بیماران مبتلا به نزدیک بینی، دوربین ویا آستیگماتیسم، برای انجام عمل پی آر کی PRK مناسب هستند.

زمان پروسه: حدود 10 دقیقه در هر چشم

نتایج نمونه: 10/10 چشم بدون عینک یا لنزها

زمان بهبودی: چند روز تا چند هفته

تفاوت اصلی بین PRK (پی آر کی) و LASIK در اولین گام یعنی روش هاست. در لیزیک ، یک فلپ نازک روی قرنیه با یک میکروکراتوم یا یک لیزر femtosecond ایجاد می شود. این فلاپ برای برداشتن بافت زیرین قرنیه استفاده می شود ، سپس قرنیه با لیزر اکسایمر تغییر شکل داده می شود. در PRK (پی آر کی)، لایه بیرونی قرنیه (اپیتلیوم) قبل از تغییر شکل بافت قرنیه زیرین با لیزر اکسایمر برداشته می شود. اپیتلیوم خود را در عرض چند روز پس از جراحی بر روی سطح قرنیه بازسازی می کند.

یکی دیگر از انواع PRK (پی آر کی) عمل جراحی لازک میباشد که به جای حذف لایه اپیتلیال قرنیه به صورت PRK (پی آر کی)، لایه اپیتلیال (با استفاده از ابزار جراحی به نام trephine)، در طول عمل جراحی حفظ و سپس جایگزینی آن در سطح چشم در انتهای روش انجام میشود. لازک به علت بازده بهبود بیشتر دید در مقایسه با PRK (پی آر کی)، محبوبیت PRK (پی آر کی) را کاهش داده است، زیرا بهبود در لایه اپیتلیال جایگزین در لازک کمتر به طول می انجامد تا رشد یک لایه اپیتلیال جدید در PRK (پی آر کی).

مقایسه PRK (پی آر کی) با لیزیک

نتایج نهایی جراحی PRK (پی آر کی) قابل مقایسه با نتایج لیزیک میباشد، اما بهبود اولیه PRK (پی آر کی) کندتر است . زیرا چند روز طول می کشد تا سلول های اپیتلیال جدید برای بهبود و پوشش سطح چشم آماده شوند. همچنین در چند روز اول پس از عمل جراحی، احتمال ابتلا به عفونت چشم و ضعف بینایی وجود دارد. بیماران لیزیک به طور کلی ناراحتی کمتری دارند و بیناییشان سریعتر تثبیت می شود، در حالی که بهبود دید با PRK (پی آر کی) تدریجی است و نتیجه نهایی می تواند چندین هفته طول بکشد.

با این حال PRK (پی آر کی) ، مزایای متفاوتی را ارائه می دهد. از آنجایی که جراحی PRK (پی آر کی) ایجاد فلاپ قرنیه نمی کند (که شامل اپیتلیال و بافت های استرومائی عمیق تر است) کل ضخامت استروما تحتانی برای درمان به طور قابل ملاحظه ای در دسترس میباشد. اگر قرنیه شما برای جراحی لیزیک بیش از حد نازک میباشد بنابراین قرنیه باقی مانده نازک تر میگردد. همچنین خطر عوارض فلپ وجود ندارد و خطر برداشتن قرنیه با لیزر اگزایمر نیز کاهش می یابد.

ارزیابی مزایا و معایب PRK

                  مزایا                                          معایب

عمق لیزر کمتر از لیزیک                               زمان بهبود بیشتر از لیزیک

مناسب برای بیماران مبتلا به قرنیه نازک           زمان طولانی برای بهبودی کامل

بدون خطر و عوارض فلپ قرنیه                      افزایش خطر عفونت، التهاب و زخم بعد از جراحی

خطر کاهش ضخامت قرنیه را کاهش می دهد        بعد از عمل جراحی لیزیک،ناراحتی چشم بیشتر در بهبود اولیه PRK

نتایج بلند مدت در جراحی PRK (پی آر کی)

این نوع جراحی لیزر چشم از سال 1980 در ایالات متحده و از سال 1995در خارج از ایالات متحده انجام میشده است و دارای میزان موفقیت بسیار بالا میباشد، همچنین در طول این مدت پیشرفت قابل ملاحظه ای داشته و همچنان بهترین انتخاب درمان در شرایط خاص است. نتایج نوع جراحی PRK و لیزیک بسیار شبیه یکدیگر هستند. اکثر افراد بعد از عمل جراحی تقریبا به دید10/10 یا حتی بیشتر دست پیدا میکنند. برخی از بیماران ممکن است هنوز نیاز به عینک یا لنز داشته باشند اما نیازشان به طور قابل توجهی کمتر از قبل از عمل میباشد.

اگر حساسیت به نور به عنوان یک مشکل پس از عمل باشد، عینک با لنزهای فتوکرومیک اغلب می توانند مفید باشند. همچنین اگر خطرات انکساری پس از عمل جراحی باقی مانده باشد، لنزهای انعطاف پذیری وجود دارد که اغلب می توانند دید شما را برای فعالیت هایی مانند رانندگی شبانه جبران کنند.

عوارض لیزیک پس از عمل بسیار کم است و می تواند شامل عفونت و نور خیره کننده (یا هاله نور که بیشتر هنگام دیدن نور در شب، مانند رانندگی) باشد.در صورت وجود عوارض ذکر شده ، با این که احتمال آن بسیار کم میباشد، ممکن است نیاز به عمل جراحی اضافی یا تقویت بیشتری برای بهبود بینایی خود داشه باشید و یا در طول زمان ، دیدتان به حالت قبل از عمل بازگردد. همچنین ممکن است عینک های مطالعه نیز بعد از عمل جراحی بعد از 40 سالگی مورد نیاز شود و علت آن بیماری به نام پری بیوپسی نزدیک بینی میباشد. در حال حاضر نظارت بر آزمایشات بالینی را برای اصلاح دائمی جراحی پری بیوپسی انجام میگردد.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *