مقاله

نگهداری لنز رنگی چه شرایطی دارد ؟

نگهداری لنز رنگی چه شرایطی دارد ؟
Rate this post

نگهداری لنز رنگی چه شرایطی دارد ؟

نگهداری لنز رنگی

مدت هاست که تغییر رنگ چشم با کمک لنز رنگی به موضوعی معمول تبدیل شده است و نگهداری لنز رنگی و طبی شرایطی دارد که در ادامه به آن میپردازیم . افراد به راحتی و بدون دردسر می توانند رنگ چشم دلخواهشان را داشته باشند. و یا خود را برای گریم های فانتزی یا ترسناک در مهمانی های تم دار یا هالووین آماده کنند. صنعت سینما هم از لنز رنگی بهره گرفته است و برای گریم بازیگران از آن بسیار استفاده می شود. دسترسی به لنز رنگی هم روز به روز در حال آسان شدن است. کالکشن ها و رنگ ها و برندهای مختلف لنز چشم را می توانید در فروشگاه ها و حتی آنلاین خریداری کنید. با وجود این بازار گسترده و صنعتی که رو به گسترش و پیشرفت است. افراد زیادی وارد بازارکار می شوند که گاه متخصص نیستند. این افراد تنها به دنبال سودجویی هستند و هیچ توجهی به رضایت مشتریا نمی کنند. چشم عضو حساس و مهمی ست که محافظت از آن حیاتی ست.
نگهداری لنز رنگی چه شرایطی دارد ؟

نگهداری لنز رنگی چه شرایطی دارد ؟

موارد مورد توجه:

هنگام خرید و استفاده از لنز باید به موارد زیادی توجه داشته باشید. به همین دلیل در این مقاله ما درباره ی نحوه ی استفاده و نگهداری لنز رنگی صحبت می کنیم. پیش از اینکه شروع کنیم، شما باید درباره ی طرز کار لنز و انواع آن چیزهایی بدانید. لنز به پوسته ی شفاف نیم کروی اطلاق می شود که روی قرنیه ی چشم قرار می گیرد. لنز رنگی قابلیت این را دارد که با قرار گرفتن روی قرنیه، رنگ آن را تغییر دهد. این کار به کمک نقطه ها و طرح های رنگی موجود در بافت لنز امکان پذیر است. لنز از مواد مختلفی ساخته می شود. و با توجه به قابلیت انعطاف پذیری و کاربردش به دسته های مختلفی تقسیم می شود. مهم ترین این دسته بندی ها، لنز سخت و نرم است. لنز رنگی از جنس لنز نرم می باشد. لنز نرم از پلیمرهای انعطاف پذیر ساخته می شوند. امروزه اغلب لنز نرم را از هیدروژل سیلیکون می سازند. که نسبت به هیدروژل معمولی تا پنج برابر نسبت به اکسیژن نفوذپذیرتر می باشند. هر دو نوع در حالت بدون آب، خشک و شکننده هستند. اما پس از تماس با آب و جذب آن؛ حالت ژله ای به خود می گیرند. لنز رنگی را از جنس لنز نرم می سازند.

مشورت با پزشک در مورد نگهداری لنز رنگی

پیش از خرید لنز رنگی هم مانند لنز طبی بهتر است ابتدا با چشم پزشک خود مشورت کنید. چشم پزشک می تواند برند و نوع لنز مناسب شما را به شما معرفی کند. همچنین می تواند با استفاده از *** میزان انحنای لنز را برای تان مشخص کند. توجه داشته باشید که اگر میزان انحنای لنز و چشم یکی نباشد؛ لنز روی کره ی چشم سر می خورد. این معیار برای اغلب ایرانیان عدد 8.6 می باشد، با این حال چک کردن آن و مطمئن شدن بهتر است.
مشورت با پزشک در مورد نگهداری لنز رنگی

مشورت با پزشک در مورد نگهداری لنز رنگی

رنگ لنز

هنگام انتخاب لنز باید به رنگ آن نیز توجه داشته باشید. اگر می خواهید رنگ لنز طبیعی جلوه کند، بهتر است به رنگ مو، رنگ پوست و حالت چشمان تان توجه کنید. برای مثال رنگ های بسیار روشن مانند آبی برای رنگ پوست گندمی و سبزه غیرطبیعی جلوه می کند. هم چنین اگر به دنبال تغییر رنگ زیاد هستید باید لنزی انتخاب کنید که تراکم رنگ بالایی داشته باشد. توجه داشته باشید که رنگ لنز تحت تاثیر رنگ چشم است. بنابراین اگر چشمان تیره رنگ دارید، رنگ لنز تیره تر از آنچه که در کاتالوگ می باشد، خواهد بود. برای رفع این مشکل، بیشتر فروشگاه ها و تولید کنندگان. نمونه ای از لنز روی رنگ چشم های مختلف در کاتالوگ خود دارند. پس از آن برای خرید باید به فروشگاه های معتبر، نمایندگی های لنز و فروشندگان دارای مجوز مراجعه کنید. گاهی برخی مراکز آرایشی اقدام به فروش لنز رنگی بدون نظارت می کنند. که در صورت رعایت نشدن موارد بهداشتی در این مراکز، سلامت فرد استفاده کننده به خطر می افتد. حتی اگر از رنگ نهایی لنز مطمئن نبودید، باز هم هرگز اقدام به امتحان کردن لنز نکنید.

نگهداری لنز رنگی

لنز مانند مسواک جزو لوازم شخصی ست. برخی فروشندگان با ادعای اینکه لنز را با محلول پاک کننده، شستشو داده اند. فرد را تشویق به امتحان کردن لنز استفاده شده می کنند. این ادعا دروغ است و نباید فریب این افراد را بخورید. هیچ ماده ی پاک کننده ای شما را مجاز نمی کند که لنز فرد دیگری را استفاده کنید. پس از اینکه با رعایت موارد گفته شده، لنز مورد نظر خود را خریداری کردید. باید نحوه ی نگهداری لنز رنگی و استفاده از آن را بدانید.

قراردادن لنز چشمی

برای قرار دادن لنز روی چشم، ابتدا دست ها را با آب و صابون شسته و خشک کنید. از صابون های مرطوب کننده استفاده نکنید. چون آن ها حاوی موادی هستند که برای لنز مضر است. مطمئن باشید که دست های تان تمیز باشد و از کرم های دست استفاده نکنید. چون در غیراین صورت، شما با دست خود چشمان تان را به میکروب آلوده می کنید. دست های تان را با پارچه ی نخی خشک کنید تا پرزی به آن ها نچسبد. درب جعبه ی لنز را باز کرده و با نوک انگشت اشاره، لنز را به آهستگی بردارید. جلوی آیینه بایستید و پلک پایین خود را بکشید تا لنز راحت تر روی چشم قرار گیرد.  

مواظب باشید ناخن های تان روی قرنیه را خراش ندهد.

خراش سطحی قرنیه شاید خود به خود بهبود یابد، اما خراش عمیق تر نیاز به درمان دارویی و پزشک دارد. حالا پلک تان را ببندید و چشم را از روی آن آرام ماساژ دهید تا لنز به درستی روی قرنیه بیوفتد. اگر مایل به استفاده از لوازم آرایشی هستید، ابتدا آرایش کنید، سپس لنز را بر چشم بگذارید. اگر پیش از گذاشتن لنز، آرایش کنید، لنز ذرات ریز آرایش را به خود جذب کرده و چشم را آلوده می کند. هنگام برداشتن لنز هم باید همین کار را بکنید. یعنی اول لنز را بردارید و بعد شروع به پاک کردن آرایش بکنید. پیش از استحمام و شنا در استخر باید لنز را از چشم در آورد. زیرا لنز با خیس شدن چسبنده شده و به قرنیه می چسبد. بنابراین در آوردن آن مشکل و آسیب زا می شود. حتی اگر از عینک ضدآب هنگام شنا استفاده کنید، باز هم آب به چشمان تان نفوذ می کند. اگر ناخواسته، چشمان تان آب رفت و لنز به قرنیه چشم تان چسبید. ابتدا با استفاده از قطره های چشمی، آن را از قرنیه جدا کنید و بعد بیرون آورید. هنگام درآوردن لنز مواظب باشید، لنز چپ و راست را با هم اشتباه نیندازید. یعنی لنز چشم چپ همیشه باید روی چشم چپ قرار گیرد و برعکس. برای این که دچار این اشتباه نشوید، لنز راست را اول درآورده و درون ظرف نگهداری لنز رنگی قرار دهید. سپس لنز سمت چپ را بیرون آورید و در ظرف قرار دهید.

بهداشت لنز چشمی

برای رعایت بهداشت لنز، بهتر است هر شب آن ها را با محلول های شستشو تمیز کنید. برای پاکیزگی بیشتر نیز با انگشت تمیز روی لنز را آرام ماساژ دهید. علاوه بر میکروب ها و مواد آلاینده، پروتئین چشم هم روی لنز رسوب کرده و آن را کدر می کند. با این کار شما رسوبات را نیز جدا می کنید. محلول نگه داری را هر بار پس از گذاشتن لنز بر روی چشم، دور بریزید. سپس در انتهای روز پس از گذاشتن لنز در ظرف؛ محلول نگهدارنده و ضدعفونی کننده را به آن بیفزایید. هیچ گاه از محلول باقی مانده در ظرف دوباره استفاده نکنید. چون این محلول باکتری های روی لنز را به خود جذب کرده و حالا دیگر قابلیت ضدعفونی کنندگی ندارد. خود ظرف نگهداری لنز رنگی نیز به مرور به محل تجمع باکتری ها تبدیل می شود. از این رو توصیه می شود حداقل هر ماه یکبار ظرف را با آب ولرم و مایع ظرفشویی شستشو دهید. برای ضدعفونی و استریلیزه کردن ظرف نیز پس از شستشو، آن را در یک قابلمه آب در حال جوش بیندازید. اجازه دهید پنج تا ده دقیقه همراه آن بجوشد تا ضدعفونی شود. سپس آن را در معرض هوا قرار دهید تا کاملا خشک شود. این کار را با استفاده از مایکرویو هم می توانید انجام دهید. ظرف لنز را در یک ظرف تمیز و ایمن قرار دهید و 3 تا 5 دقیقه در مایکرویو بگذارید. پیشنهاد می شود این ظرف پلاستیکی را سالانه 2 تا 3 بار تعویض کنید.

رطوبت لنز

هرگز اجازه ندهید ظرف خالی از محلول نگهدارنده شود. این موضوع سبب خشک شدن لنز می شود. همان طور که پیش تر هم گفته شد لنز آیروژل تمایل به جذب آب دارند و بدون رطوبت خشک می شوند. این اتفاق درباره ی چشم هم صادق است. برخی افراد گله دارند که لنز رطوبت چشم را گرفته و چشم را آزار می دهد. اغلب لنزها دارای درصد آب بالایی هستند تا با این مشکل مقابله کنند. اما اگر با گذاشتن لنز، احساس خشکی چشم کردید، بهتر است از محلول های نگهداری مخصوص استفاده کنید. این محلول ها رطوبت بالایی دارند و به لنز رطوبت کافی را می دهند تا دیگر از چشم آب جذب نکند. با اینکه عدم رعایت بهداشت لنز موجب قرمزی، خارش و عفونت چشم می شود. اما گاه علت این عوامل نه خود لنز که محلول آن می باشد. از آن جایی که این محلول ها از مواد شیمیایی تشکیل شده اند، ممکن است برخی افراد بدان حساسیت داشته باشند. بنابراین اگر دچاری مشکلاتی از این قبیل شدید و مطمئن بودید تمام نکان بهداشتی را رعایت کرده اید. این احتمال را در نظر بگیرید که ممکن است محلولی که خریداری کرده اید، آلرژی زا باشد. در چنین مواقعی بهتر است ابتدا با چشم پزشک مشورت کنید و توسط او معاینه شوید.

همواره به تاریخ انقضای محلول ها توجه کنید و هرگز پس از آن تاریخ از آن استفاده نکنید.

استفاده از سرم نمکی در شستشو و نگهداری لنز رنگی و در کل تمام لنزها بیهوده است. محلول های مخصوص شستشوی لنز، حاوی موادی هستند که انگل ها و میکروب ها را از بین می برد. محلول های نگهداری هم دارای موادی می باشند که لنز حداقل باید پنج ساعت در ان شناور باشد. تا این مواد اثر موثر خود را در از بین بردن میکروب ها و عوامل بیماری زا بگذارند.  

لنز های مدت دار

اکثر لنزهای رنگی در رده لنزهای مدت دار قرار می گیرند. بدین معنی که در بازه ی زمانی خاصی می توان آن ها را استفاده کرد. و بعد از آن باید دور انداخته شوند. این بازه ی زمانی فارغ از تاریخ انقضای محصول از روزی که پلمپ بسته باز شود، شروع می شود. با این گرایش لنزها معمولا به دسته های روزانه، دوهفته ای، ماهانه و فصلی طبقه بندی می شوند. البته برخی لنز رنگی نیز دارای مدت سالانه می باشند.

لنز روزانه به لنز یک بار مصرف نیز معروف است.

بدین صورت که می توانید ابتدای روز جعبه را گشوده، آن را به چشم بزنید. و در انتهای روز آن را بیرون آورده و دور بیندازید. این گونه لنزها برای کسانی که تنها می خواهند برای مدت کوتاهی از لنز استفاده کنند. مانند ورزشکارانی که برای شرکت در مسابقات نیاز به لنز دارند. یا کسانی که تنها برای یک مناسبت و مهمانی خاص تمایل دارند رنگ چشم شان را عوض کنند، مناسب هستند. با این حال، اغلب چشم پزشکان توصیه می کنند تمام افرادی که از لنز رنگی استفاده می کنند. بهتر است از لنزهای روزانه استفاده کنند. دلیل این امر، دقت مورد نیاز نگهداری لنز رنگی و خطرات جدی همراه آن می باشد. از آن جایی که این لنز در پایان روز دور انداخته می شود و دوباره روی چشم قرار نمی گیرد. پس احتمال آلوده شدن آن به باکتری و مواد بیماری زا و انتقال آن به چشم هم کاهش می یابد. اغلب افراد از قیمت بالای این مدل لنزها و به صرفه نبودن آن ها برای مصارف طولانی گله دارند. اما اگر فرد هزینه ی مورد نیاز برای خرید محلول های شستشو و نگهداری لنز رنگی. و جعبه ی نگهداری را هم به قیمت لنز سالانه یا لنز ماهانه اضافه کند. به آسانی می تواند ببیند که این قیمت ها تقریبا با هم برابری می کنند. از آن جایی هم که لنز روزانه امنیت و سلامتی بیشتری به ارمغان می آورد. به راحتی گوی سبقت را از رقبا می رباید و برتری خود را ثابت می کند.

در مقاله ی بالا مهمترین نکاتی که در نگهداری لنز رنگی باید رعایت شود، آمده است.

با وجود همه ی اخطارهایی که درباره ی لنز داده می شود، اگر این نکات را رعایت کنید. دیگر نیازی به نگرانی درباره ی سلامت چشم هایتان نیست. می تواند با خیال راحت از رنگ چشم مورد علاقه تان لذت ببرید.  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *